Co vám může přinést půjčka oproti nemovitosti?

V dnešní době je čím dále častější trend pořizování věcí a nemovitostí na dluh a je jedno jestli se jedná o půjčku, úvěr nebo hypotéku pro koupi auta, nemovitosti anebo založení firmy a rozběhnutí podnikání. V mnoha případech je nemožné pořídit zásadnější věc z běžného příjmu který dosahují české domácnosti a jednotlivci. Celkově mají české domácnosti dluh větší než neuvěřitelných 1000 miliard korun.Půjčky

Co je to vlastně půjčka?

Z pohledu zákona existují tři možné typy zadlužení – půjčka, úvěr a hypotéka (neboli také hypoteční úvěr). Samotná půjčka je upravena v občanském zákoníku (§657 a §658) a smlouva o půjčce smí být uzavřena jak mezi jednotlivými občany, tak i mezi občanem a bankou, jinou firmou nebo mezi firmami. Smlouva vstupuje v platnost až samotným předáním peněz a do té doby je smlouva neplatná. I když to není tak časté tak kromě peněz může být předmětem smlouvy o půjčce také jiný majetek, kupříkladu auto, umělecké dílo, nebo také samotné nemovitosti (při úvěru a hypotéce jsou předmětem pouze peníze).

Jelikož půjčka vstupuje v platnost předáním peněz nebo jiného majetku, není tak nutné její schvalování v předstihu, poskytnout ji může kdokoliv a může být udělena bez nutnosti dokladování finančního příjmu, kontroly v registru dlužníků. Získané prostředky je možné využít na cokoliv, jelikož půjčka je zpravidla bez účelová. Zde je rozdíl oproti např. úvěru, který můžou poskytovat jenom instituce oprávněné k takové činnosti a smlouva o poskytnutí úvěru vzniká již před předáním samotné částky (úvěr se týká pouze finančních prostředku).

Nemovitosti

A co půjčka oproti nemovitosti?

Přestože půjčku může poskytnout kdokoliv, komukoliv a za jakýchkoliv podmínek, úroků a do jakékoliv výši, většina bank a nebankovních institucí má nastavené určité podmínky podle kterých půjčky poskytuje. Může se jednat o určené úrokové sazby, maximální výši půjčky nebo i dobu splatnosti.

Zde přichází na řadu půjčka oproti nemovitosti (dům, byt, pozemek), neboli půjčka se zástavou nemovitosti. To znamená, že daná nemovitost je použita jako ručení a osoba žádající o půjčku se stává spolehlivějším klientem. Zvyšuje svou likviditu a může tak dosáhnout na půjčky s větší finanční hodnotou, lepším úrokem a lepšími celkovými podmínkami pro dlužníka. Při zástavě nemovitosti může dlužník použít jenom nemovitost kterou vlastní. Nemůže tedy použít např. družstevní byty, jelikož tyto jsou vlastněny bytovým družstvem a ne samotným dlužníkem.

Hlavní výhoda půjčky oproti nemovitosti je tedy ve větší dostupnosti a možnosti dosáhnout na vyšší finanční obnos v případe plánování vyšší investice jako je např. koupě bytu nebo automobilu.

 

You may also like...