Trendy půjčování a rizika s tím spojená

Půjčování od bankovních nebo nebankovních institucí je dnes běžnou součástí života mnoha lidí. Objem finančních prostředků který si obyvatelé České republiky půjčují se neustále zvyšuje a celková suma vypůjčených peněz se počítá v bilionech. Je jedno jestli se podíváme na statistiky půjček, spotřebních úvěrů nebo hypoték. Rostoucí trend celkového půjčeného objemu je patrných u všech forem získávaní kapitálu na dluh, a to i navzdory tomu, že většina Čechu považuje život na dluh za riziko.

 

Na co si Češi půjčují nejvíce?Půjčování úvěrů

I přes fakt, že mnoho lidí má z půjčování peněz strach, především u větších investic je možnost pořízení ze zaměstnaneckého platu mizivá. Drtivou většinu půjčených prostředku tak má na svědomí bydlení a koupě nemovitosti. Na bydlení dokonce jde přes dvě třetiny všech vypůjčených prostředků. Přestože bydlení suverénně vede, příznivá situace u úrokových sazeb způsobuje, že Češi jsou více ochotní brát si úvěry a půjčky i na spotřebu. Způsobem zadlužení jsou také koupě nových spotřebičů nebo automobilu nějakou formou splátek nebo leasingu. Rizikem při půjčování financí je samozřejmě neopatrnost a přecenění vlastní schopnosti splácet.

 

Jak jsou na tom Češi se splácením?

Celkově se dá říct, že i přes stoupající trend zadlužení se finanční gramotnost Čechů zvyšuje. V posledních letech se snižuje podíl půjček, které jsou jejich dlužníci neschopni splácet. Naopak se zrychluje umazáváni dluhů, které jsou po době splatnosti. Pozitivní je, že díky veřejnému tlaku se snižuje počet špatných smluv o půjčení peněz půjčkou nebo spotřebním úvěrem, kdy v minulosti věřitelé doslova vykořisťovali dlužníky velkými úroky a dlouhou dobou splácení.

Přes všechny pozitivní trendy existuje, ale stále hodně případů kdy jsou lidé neschopni dostat se ze začaté dluhové spirály a vyhlašují osobní bankrot na ochranu před věřiteli. Mnoho problémů s dluhy je způsobeno špatným odhadem osobních financí a budoucí příjmů. Velký počet jedinců a domácností má problémy s dlouhodobým plánováním své finanční strategie. Řady dlužníků kteří mají problém své dluhy splácet se rozšiřují zejména z nižších sociálních vrstev kde častokrát hrají roli drogy a alkoholismus. V extrémním případě může vést neschopnost splácet až k exekuci a následné ztrátě bydlení.Splácením

 

Zadluženost státu a veřejných financí

Česká republika patří dlouhodobé mezi nejméně zadlužené země v Evropě a Evropské unii. I když státní dluh v posledních desítkách let pravidelně zvyšoval o stovky milionů korun a rostl také jeho podíl na HDP, v minulých letech je možné pozorovat mírné snižování státního dluhu. Státní dluh tvoří hlavní část celkového veřejného dluhu, je to více než 90% a finanční zdraví dalších složek jako jsou obce, kraje a vládní organizace je dlouhodobě na dobré úrovni.

You may also like...